Цветните фасади на малките магазини и кафенета в Париж разкриват красиви истории за града на светлините. В един мегаполис, щедър на внушителни сгради и впечатляващи монументи като Гран Пале, Лувъра, Триумфалната арка и Айфеловата кула, е напълно разбираемо за посетителите на френската столица да пропуснат някои от истинските съкровища, уловили духа на мястото.
След като стана популярен със своите архитектурни фотографии, а именно на пъстрите подове в европейските културни столици, немският фотограф Себастиан Ерас, най-накрая насочи камерата си и към павилионите на Париж. Проектът, наречен “Paris Re-tale”, който е съвместно с PixartPrinting, има за цел да насочи вниманието както към магазините в града, така и към очарователните истории на бизнеса и хората, които стоят зад тях. Кадрите улавят красиво изрисувани орнаменти, изящни плочки, дъгови прагове и интересно осветление на някои от най-интересните места във френската столица.
Разказват се и истории за различните собственици, заедно с карта, отбелязваща месоположението им в града. Там е и тази за Boris Lumé, чиято вековна пекарна в Монмартър, Patisserie Boulangerie Boris, е известна с божествения си petit choux, за който Мерил Стрийп често се отбивала, докато снима “Джули и Джулия”. Мястото е обявено за исторически паметник, благодарение на произведения на изкуството, изрисувани по фасадата му. Представена е и историята на La Galcante, магазин близо до Лувъра, менажиран от Жак Кузма, чиято основна дейност е събирането и продажбата на клипове от около 8 милиона печатни материали, от които около 10% са там от 1700 година до днес.
“Идеята за проекта е не само да покаже някои от тези красиви и стари места в Париж, но и да надникне малко по-дълбоко, да излезе извън клишето за Париж и да разкаже живи истории”, казва Ерас. “Местните жители и туристите ходят редовно в тези места, а някои дори спират да си вземат снимки, но рядко се отдава възможност да се научи повече за историята на магазините и техните собственици. Това се опитах да променя,” разказва Себастиан Ерас.